امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
کلمات کلیدی
در آداسی آرتمیس، کوش عجایب جهان عبادتگاه هفتگانه یکی از

عبادتگاه آرتمیس، یکی از عجایب هفتگانه جهان در کوش آداسی
#1
عبادتگاه آرتمیس در افسوس که به آرتمیسیوم هم معروف است، در اواسط قرن ششم قبل از میلاد ساخته شده است. این بنا در شهر افسوس کوش آداسی قرار دارد و به عنوان یکی از عجایب هفتگانه جهان باستان شناخته می شود. آرتمیس اولین عبادتگاه مرمرین جهان باستان است و اولین بار به هزینه کرزوس پادشاه ثروتمند لیدیه ساخته شد. این مطلب برگرفته از سایت تور کوش آداسی تابستان 96 است .
درباره آرتمیس
این بنا به افتخار الهه یونانی آرتمیس به دستور و با هزینه پادشاه کرزوس لیدیه درست شد. آرتمیس الهه یونانی دختر زئوس و لتو و خواهر دوقلوی آپولو بود، گفته می شود که او در افسوس به دنیا آمده است. طراحی و ساخت این عبادتگاه کلاسیک را خرسیفرون، که معماری از شهر کرت بود، و پسرش متاگنس انجام دادند. محل این عبادتگاه در آسیای صغیر جایی بود که محل عبور کاروان های تجاری زیادی بود و به همین دلیل افراد زیادی با عقاید و مذهب های مختلف از این عبادتگاه بازدید می کردند.
تاریخچه
در ۲۱ جولای سال ۳۶۵ پیش از میلاد، عبادتگاه آرتمیس توسط شخصی به نام هروستراتوس به آتش کشیده شد او هیچ خصومتی با این عبادتگاه نداشت بلکه فقط می خواست از این راه به شهرت جهانی دست پیدا کند. این اتفاق دقیقا در شب تولد اسکندر مقدونی رخ داد، عده ای می گویند در این شب الهه آرتمیس چنان درگیر به دنیا آمدن اسکندر بوده که از بنای خود مراقبت نکرده است، اسکندر بعد از اینکه آسیای صغیر را فتح کرد بازسازی این محل را آغاز کرد و جالب است که دقیقا روز مرگ اسکندر این محل بازسازی می شود ولی دوباره در سال ۲۶۲ پیش از میلاد، توسط قبیله گوت ها که از قبایل ژرمنی شرقی بود ویران شد، از ویرانه های این ساختمان برای ساخت مجدد آن در سال های بعد استفاده شد. بعد از آمدن دین میسیحیت بیشتر ساکنان شهر افسوس مسیحی شدند و دیگر این عبادتگاه اهمیت قبلی خود را نزد مردم از دست داده بود. در قرن پنجم میلادی شهر افسوس مورد حمله قرار گرفت و این بنا نابود شد، مردم هم از این شهر به جای دیگری رفتند. آرتمیس پس از سالیان درازی در سال ۱۸۶۹ دوباره کشف شد،در آن هنگام حفاری هایی را در کنار این عبادتگاه آغاز و آثار هنری زیادی را پیدا کردند که امروزه همه آن ها در موزه بریتانیای لندن قرار دارد. امروز آثار کمی از این بنا به جا مانده و چیزی که بازدید کنندگان از این عبادتگاه در شهر افسوس می بینند فقط یک ستون بازسازی شده است که همگان را یاد عظمت و شکوه عبادتگاهی می اندازد که معماری باورنکردنی آن باعث شده که یکی از عجایب هفتگانه جهان باستان باشد. ماکت این بنا در پارک مینیاتور استانبول قرار دارد در آنجا می توانید این عبادتگاه را با جزئیات بیشتری ببینید.
معماری آرتمیس
زیربنای این ساختمان به صورت چهار گوش بوده و ورودی زیبایی به سمت حیاط داشته است، در بالای آن بالکن های بزرگی به طول ۱۳۰ و عرض ۸ متر وجود داشته که با پله های مرمر به پایین وصل بودند. در کل، این بنا ۱۲۷ ستون با ارتفاع ۲۰ داشته که در ردیف هایی منظم قرار داشتند و با گچ بری ها و طلا کاری هایی که داشتند جلوه ای خاص به بنا داده بودند، آثار هنری زیبایی در این عبادتگاه وجود داشت و مجسمه های آن توسط مجسمه سازهای معروف یونان ساخته شده بودند.
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان

تهران پاتوق

انجمن تهران پاتوق

تهران پاتوق,انجمن,تالار گفتگو,پرسش و پاسخ کامپیوتری,سوالات کامپیوتری,پاسخ به سوالات کامپیوتری,انجمن کامپیوتر,انجمن اینترنت,انجمن موبایل,انجمن نرم افزار,انجمن سخت افزار,انجمن علمی,انجمن موسیقی,انجمن فیلم

تهران پاتوق,انجمن تخصصی كامپیوتر ، مكانی برای بحث و تبادل نظر با هزاران كاربر فارسی زبان

عکس,جدید95,جدید96,فیلم جدید,شهاب حسینی,جدید2016,محرم

تهران پاتوق, روم تهران پاتوق,اخبار موبایل,تالار گفتمان,شبکه اجتماعی.انجمن تهران پاتوق

https://coinpot.co/mine/dogecoin/?ref=E6D01D1F41AC