امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
کلمات کلیدی
کامپوزیت چیست؟

کامپوزیت چیست؟
#1
کامپوزیت به ماده سفید رنگی می گویند که در کلینیک دندانپزشکی مورد استفاده است و برای دندان های که مقاومت خود را از دست داده یا ناهمواری دارند استفاده می شود. این ماده بیشتر جنبه زیبایی داشته و از دوام و استحکام بالایی نیز برخوردار است. ولی میزان مقاومت و استحکام ماده کامپوزیت به اندازه ماده آمالگام نیست اما کمتر از آن هم در درمان های ترمیمی بی تاثیر نیست که در مقاله پرکردن دندان با کامپوزیت یا آمالگام توضیح داده شد . در فرایند چند مرحله ای اصلاح طرح لبخند بیماران در کلینیک دندانپزشکی، کامپوزیت ها نقش زیادی داشته و می توانند دندان های پوسیده، ترک خورده و دندان های که لبه ی آن رفتگی دارد شده بیمار را به خوبی درمان کنند.
لمینت های کامپوزیتی به صورت تک لایه نازک با مواد همرنگ دندان یا سفید تر هستند که به منظور ترمیم، اندازه و شکل دندان ها استفاده می شوند و تناسب شکلی را در میان دندان ها ایجاد می کنند. لمینت ها از دو جنس سرامیکی و کامپوزیتی می باشند که البته در نوع سرامیکی، دندان ها سیقل داده می شود تا بر روی دندان ثابت شود. یکی از فواید لمینت های کامپوزیت، می توان به کمترین میزان تراشیدن دندان ها اشاره کرد. از آن جا که لامینیت های کامپوزیتی از یک لایه بسیار نازک تشکیل شده است، بدین وسیله به آسانی بر روی دندان ها ثابت شده و اکثرا نیازی به تراش دندان نخواهد بود.
چگونگی انجام کامپوزیت بر روی دندان
بعد از رجوع به کلینیک دندانپزشکی، ابتدا یک چک آپ کلی دندان را می کنند و در صورتی که یکی از دندان ها دارای ایرادی یا پوسیدگی باشد و مراجعه کننده از وجود این مشکل بی خبر باشد و بدون چک آپ دندان ها کامپوزیت انجام شود مراجعه کننده دچار مشکلات و دردسر های بسیاری می شود.به خاطر همین موضوع که مراحل زیر را به ترتیب انجام می دهند
۱) پرکردن پوسیدگی های دندان
نکته ی قابل توجه برای استفاده کامپوزیت برای پرکردن دندان ها می باشد. زمانی که دندان های بیمار دچار پوسیدگی باشند، دندانپزشک در ابتدا با عکس برداری و بررسی عمق پوسیدگی که عمق پوسیدگی را مشخص می کند.
بعد از این مرحله نوبت، نوبت به رسیدگی به دندان های بیمار می رسد. برای اینکار دندانپزشک با استفاده از وسایل مخصوص مانند لیزر که در کلینیک دندانپزشکی  پوسیدگی ها و تیره گیری های داخل دندان را جدا می کند. بعد از این مرحله دندان عصب کشی می شود. این کار به منظور جلوگیری از درد دندان صورت می گیرد.
با تمام شدن مرحله عصب کشی دندان این بار نوبت به پرکردن دندان می رسد. دندان به طور کامل تخلیه و در آن فضای مناسبی برای قرار گرفتن ماده کامپوزیتی ایجاد شده است. لازم به ذکر است که تمام مراحل گفته شده برای همه دندان ها به یک مدل انجام می شود. آنچه در روش درمان و ترمیم دندان ها تفاوت ایجاد می کند، استفاده از نوع ماده پر کننده است که برای دندان های خلفی از ماده آمالگام و برای دندان های قدامی از ماده همرنگ دندان یا کامپوزیت استفاده می شود.

۲) درست کردن ترک خوردگی و رفتگی دندان
هنگامی که مقدار کمی از دندان ها پریدگی شده یا شکستگی داشته باشد، ترمیم دندان می تواند از طریق ماده کامپوزیتی صورت بگیرد. زمانی که روکش کردن دندان با تراشبدن بیش از حد مینای دندان همراه باشد باعث آسیب جدی به دندان می شود. در صورت رخ دادن چنین اتفاقی دندانپزشک با استفاده از موادی همانند رنگ دندان به راحتی مکان های آسیب دیده دندان را پر می کند. همچنین در صورتی که دندان ترک داشته باشد، این عارضه می تواند از طریق ماده کامپوزیتی درمان شود.

روش استفاده از کامپوزیت در دندان ها
زمانی که ماده کامپوزیت به داخل دندان جا ساز می شود، به وسیله ی نور لیزری به دندان جا سازی می شود که جای آن محکم باشد. یکی از نکته های مهم در زمان جایگذاری ماده کامپوزیتی، دقت دندانپزشک است. به طوری که ماده کامپوزیتی حالت چسبندگی کمتری دارد و در صورت نداشتن دقت کافی، ممکن است میان کامپوزیت و دندان فاصله ایجاد شود و همین محدوده ی خالی عاملی برای پوسیدگی دندان در آینده شود.
به همین علت دندانپزشک باید ماده کامپوزیتی را به صورت ورقه ورقه وارد دندان کند و پس از هر بار ورود ماده، از نور لیزری استفاده کرده و تا اطمینان کامل از سفت شدن ماده بر روی دندان، آن را رها نکند.
استفاده از روکش کامپوزیت
روکش های کامپوزیتی با استفاده از مواد خاصی تهیه می شوند و به دلیل سطح صاف و درخشانی که دارند می توانند برای دندان های آسیب دیده و تیره رنگ استفاده شوند. همینطور اگر فقط دو دندان بیمار از یکدیگر فاصله دارند، استفاده ضرورتی ندارد و بیمار می تواند به راحتی از طریق ونیرهای کامپوزیت دندانهای مرتب و منظم داشته باشد. استفاده از روکش های کامپوزیتی برای بستن فاصله میان دندانها به این صورت انجام می شود که روکش با قالب بزرگتر از دندانها ساخته و بر روی آنها قرار می گیرد. در این صورت به طور کامل فاصله دندانها پر شده و دندانها نزدیک به هم دیده می شوند.
این روکش ها می توانند بین ۴ تا ۸ سال سالم باقی بمانند. البته میزان دوام آنها به مراقبت های بیمار بستگی دارد. به طور کلی موارد استفاده از روکش های کامپوزیتی را می توان در بهبود رنگ، ظاهر، اندازه و ساختار دندان دانست که موجب اصلاح طرح لبخند شده و زیبایی و جوانی را به بیماران هدیه می دهد.
با توجه به توضیحات فوق به طور قطع می توان گفت لیزر در دندانپزشکی از جدیدترین و مدرن‌ترین روش‌های درمانی دندانپزشکی محسوب می‌شود. در صورتی که علاقه دارید دندان های صاف و لبخندی زیبا داشته و می خواهید با کمترین درد و آسیب و بالاترین احتمال موفقیت در انجام درمان و همچنین روند التیام سریع تر ، مشکلتان را حل کنید ، پیشنهاد ما به شما استفاده از خدمات لیزر درمانی خانه لیزر کلینیک دندانپزشکی تهران است.

داشتن لبخندی زیبا برای هر فردی لذت بخش است به همین دلیل از روش های بهتر و بروزتر در دندانپزشکی برای خلق لبخندی زیبا استفاده می کنند . یکی از روش های نوین که در کلینیک دندانپزشکی نیز استفاده می شود و کاربرد بسیاری دارد ، استفاده از لیزر در درمان دندان ها می باشد که به طور چشمگیری رو به گسترش است . هدف ما از این مقاله بررسی کاربردهای لیزر در دندانپزشکی و ذکر مزایا و معایب لیزر در درمان است که همراهی شما عزیزان را نیز می طلبد.

امروزه کاربرد و استفاده از لیزر در سلامت انسان و بویژه دندانپزشکی بسیار گسترده شده است و بسیاری از کلینیک های دندانپزشکی و مراکز درمانی دندانپزشکی زیبایی از کاربردهای نوین لیزر بهره می برند . لیزرهای دایود، اِن دی و اربیوم از پرکاربردترین نوع لیزر ها در دندانپزشکی هستند . لیزر دایود و ان دی برای درمان بافت های نرم دهان مانند لثه و زبان استفاده می شوند و اربیوم برای بافت سخت دندان ها کاربرد دارد .
در دهه اخیر تکنولوژی استفاده از لیزر پاسخگویی نوین درمان های دندانپزشکی است . روش‌های جدید لیزر در ایالات‌متحده و کشورهای اروپایی مورد استفاده قرار گرفته اند. نور لیزر با قدرتی که دارد می تواند بافت دندان را ترمیم یا برش دهد . لیزر نقش بسزایی در درمان های بیماری های دندان و دهان در دندانپزشکی دارد. روش لیزر در دندانپزشکی روشی بسیار ایمن است. به ویژه این که افرادی که در دندانپزشکی از لیزر استفاده می‌کنند در استفاده از لیزر کاملا متخصص هستند و جای هیچگونه نگرانی در روند درمانی نیست .
لیزر در تمامی زمینه های درمانی دندانپزشکی کاربرد دارد . مهمترین کاربرد لیزر در دندانپزشکی زیبایی ، سفید کردن دندان ها می باشد که با به کارگیری ماده بلیچینگ سرعت انجام کار و سفید کردن دندان ها افزایش می یابد . یکی دیگر از کاربردهای لیزر در دندانپزشکی جراحی لثه و حذف بافت اضافی در لثه ها است . علاوه بر کاربردهایی که تا کنون از لیزر گفته شد می توان به درمان بوی بد دهان با لیزر اشاره کرد که در این روش حفره های دهانی که موجب ایجاد بوی بد در دهان می شوند با لیزر کاملا بر طرف می شوند . ترمیم پوسیدگی دندان و درمان حساسیت های دندانی هم از کاربردهای لیزر در دندانپزشکی هستند .

لیزر روش ایمن و مؤثر برای درمان دندان ها
استفاده از لیزر یکی از روش درمانی بسیار مدرن و پیشرفته در دندانپزشکی محسوب می‌شود. متخصصین و دندانپزشکان درمان با لیزر ، دوره های استفاده از لیزر را به طور کامل گذرانده و با اگاهی کامل و رعایت نکات ایمنی لیزر را برای درمان بیماران خود استفاده می کنند . به طور کلی روش لیزر درمانی دندانپزشکی ایمن است و این اطمینان را می توان به بیمار داد که از روشی کاملا بی خطر و ایمن برای درمان دندان های وی استفاده می شود . در درمان بیمار با لیزر تمامی موارد امنیتی برای پیشگیری از بروز هر گونه خطر و آسیب با احتیاط کامل رعایت خواهند شد.

 
مزایا کاربرد لیزر در دندانپزشکی

 دندانپزشکی بدون درد با استفاده از لیزر
در طول درمان با لیزر و حتی پس از انجام روند درمانی ، بیمار هیچ دردی و مشکلی احساس نخواهد کرد.

عدم استفاده از لیزر در دندانپزشکی
۱٫ احساس درد در طی و بعد از تراش دندان برای بیمار
۲٫ استفاده از بی حسی و تزریق آن برای از بین بردن درد در طی تراش دندان
۳٫ ایجاد تورم
۴٫ خونریزی بیش از حد در محل آسیب دیده
۵٫ روند طولانی مدت التیام زخم
۶٫ امکان ایجاد ترک در دندان هنگام دریل کردن دندان
۷٫ آسیب دیدن و حذف بافت های سالم در حین تراش
۸٫ تضعیف شدن دندان ها با اعمال برش های خشن
۹٫ امکان پخش شدن عفونت های بیمار بسیار است .
۱۰٫ لرزش بیش از حد ، سر و صدا و زمان طولانی برای تراش محل موردنظر

دلایل و مزایای انتخاب واتر لیزر
۱٫ با استفاده از لیزر نیاز به دریل کردن دندان نیست .
۲٫ عدم احساس درد و تورم در بیمار با کاربرد لیزر در درمان .
۳٫ هچگونه ترک خوردگی غیر ضروری در دندان ها ایجاد نخواهد شد .
۴٫ عدم تضعیف شدن دندان ها در روش درمانی لیزری دندان ها
۵٫ عدم نیاز به جراحی در صورت امکان
۶٫ عدم نیاز به تزریق بی حسی جهت درمان
۷٫ دقت بالا در انجام روند کاری
۸٫ حذف بافت های پوسیده دندان بدون آسیب به بافت های سالم
۹٫ کاهش شدید پوسیدگی دندان ها و کاهش باکتریایی
۱۰٫ ضدعفونی کردن و استرلیزه کردن تمامی سطوح دندان
۱۱٫ ترمیم کردن طرح دندان ها خیلی بهتر مواد پرکننده دندان
۱۲٫ عدم ایجاد عفونت پس از انجام درمان
۱۳٫ عدم ضرورت به استفاده از فلزات و برداشته های تیز
۱۴٫ عدم ایجاد سر و صدا زیاد در حین درمان

با توجه به توضیحات فوق به طور قطع می توان گفت لیزر در دندانپزشکی از جدیدترین و مدرن‌ترین روش‌های درمانی دندانپزشکی محسوب می‌شود. در صورتی که از مشکلات دندانپزشکی رنج می برید و می خواهید با کمترین درد و آسیب و بالاترین احتمال موفقیت در انجام درمان و همچنین روند التیام سریع تر ، مشکلتان را حل کنید ، پیشنهاد ما به شما استفاده از خدمات لیزر درمانی کلینیک دندانپزشکی با لیزر در تهران است. کلینیک داندانپزشکی تهران با استفاده از معتبرترین دستگاه های لیزر دندان ، دندانپزشکی بدون درد و ایمنی را برای شما فراهم خواهد کرد.
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان

تهران پاتوق

انجمن تهران پاتوق

تهران پاتوق,انجمن,تالار گفتگو,پرسش و پاسخ کامپیوتری,سوالات کامپیوتری,پاسخ به سوالات کامپیوتری,انجمن کامپیوتر,انجمن اینترنت,انجمن موبایل,انجمن نرم افزار,انجمن سخت افزار,انجمن علمی,انجمن موسیقی,انجمن فیلم

تهران پاتوق,انجمن تخصصی كامپیوتر ، مكانی برای بحث و تبادل نظر با هزاران كاربر فارسی زبان

عکس,جدید95,جدید96,فیلم جدید,شهاب حسینی,جدید2016,محرم

تهران پاتوق, روم تهران پاتوق,اخبار موبایل,تالار گفتمان,شبکه اجتماعی.انجمن تهران پاتوق

https://coinpot.co/mine/dogecoin/?ref=E6D01D1F41AC